Czym jest anhydryt?

Anhydryt a wylewka anhydrytowa

skały anhydrytowePotocznie mówiąc "anhydryt" mamy na myśli wylewkę samopoziomującą tworzącą podkład podłogowy. Wylewka jednak nie składa się z samego anhydrytu. Poza nim głównymi składnikami wylewki są piasek i woda, a anhydryt pełni tutaj rolę spoiwa. Po połączeniu tych składników otrzymuje się produkt o właściwościach samopoziomujących, tworzący duże bezfugowe powierzchnie, pozbawiony wewnętrznych napięć oraz niezmieniający kształtu podczas zastygania. Dzięki tym zaletom anhydryt trafił do wnętrz naszych domów w formie posadzki. Za sprawą wysokiej przewodności cieplnej jest szczególnie zalecany jako materiał na jastrychy grzewcze (ogrzewanie podłogowe).


Anhydryt okiem chemika

wzór strukturalny anhydrytuZ chemicznego punktu widzenia anhydryt to nic innego jak bezwodna forma siarczanu wapnia. Określenie "bezwodna forma" jest tutaj bardzo ważne, gdyż uwodnione formy tego związku tworzą substancje o odmiennych właściwościach. Dla przykładu dwuwodna forma siarczanu wapnia to zwykły gips.

Pierwsze zastosowania anhydrytu

hieroglifyPodobnie jak wapno był znany już w starożytności, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. W starożytnym Egipcie był używany nie tylko jako zaprawa murarska. Po użyciu go jako tynku i wyrównaniu nim ścian stanowił doskonały podkład do tworzenia malowideł i hieroglifów.

Anhydryt naturalny

Jest to jedyny występujący w naturze rodzaj anhydrytu. Podobnie jak złoża innych surowców naturalnych powstawał w ściśle określonych warunkach na przestrzeni wieków. Jego nieskazitelną czystość rozpoznać można po biało-szarym kolorze.

Więcej

Anhydryt syntetyczny

Przysłowie mówi, że światem rządzi chemia. Jest to prawdą także w przypadku anhydrytu. W jednym z procesów przemysłowej syntezy chemicznej otrzymywany jest czysty anhydryt nazwany syntetycznym.

Więcej

Anhydryt termiczny

Ten rodzaj anhydrytu otrzymuje się na drodze utylizacji i przetwarzania substancji odpadowych, które powstają w procesach odsiarczania spalin w elektrociepłowniach węglowych. Ma kolor beżowo-różowy.

Więcej