Przykłady błędów wykonawczych
których nie wolno popełniać
Jastrych grzewczy to system składający się z trzech podstawowych elementów:
- wylewki
- zatopionych w niej elementów grzewczych
- oraz podbudowy na której wszystko jest ułożone i z którą tworzy nierozerwalną całość
Dlatego niezbędnym jest, by wykonawcy każdego z tych elementów porozumiewali się ze sobą wykonując swoje zadania. Wtedy ich wspólna praca przyniesie najlepszy efekt i zapewni wysoki komfort użytkownikom.
Jako producent oraz wykonawca wylewek samopoziomujących często mamy do czynienia z błędami popełnianymi przez innych wykonawców na budowach, które przeważnie uniemożliwiają wykonanie jastrychu. Poniżej przedstawiamy konkretne przykłady niepoprawnie wykonanych prac i przetrzegamy na co zwrócić szczególną uwagę przed odbiorem technicznym prac.
Źle wykonana izolacja przeciwwilgociowa lub jej brak w budynkach niepodpiwniczonych
Wskutek niepoprawnie wykonanej izolacji przeciwwilgociowej dojść może do uszkodzenia jastrychu (zarówno anhydrytowego jak i cementowego). Jastrychy pod wpływem wilgoci ulegają zniekształceniom i degeneracji. Nie dzieje się to co prawda z dnia na dzień, ale po kilku latach z pewnością da o sobie znać. Ponadto brak izolacji powoduje duży napływ wilgoci z gruntu do pomieszczeń, a to sprzyja powstawaniu pleśni oraz innych grzybów na ścianach i stropach. Przebywanie w takich pomieszczeniach jest niezwykle szkodliwe dla zdrowia, gdyż może być powodować groźnych chorób płuc.
Niepoprawnie wykonana lub brak izolacji cieplnej
Każdy materiał przeznaczony na izolację termiczną musi posiadać odpowiednią dla podkładów twardość, grubość i elastyczność. Powinien być rozłożony ściśle i równo na całej powierzchni. Niewłaściwe wykonanie podbudowy skutkuje nierównomiernym osiadaniem jastrychu oraz jego pękaniem .
Słabe lub niepoprawne mocowanie rur grzewczych
Wadliwie zamontowana rura grzewcza może "wypłynąć" na powierzchnię płynnego jastrychu zanim zdąży on zakrzepnąć. W efekcie jastrych wraz z instalacją grzewczą staną się bezużyteczne i wymagane będzie skucie jastrychu i wykonanie całej pracy od nowa.
Niepoprawnie wykonane dylatacje lub ich brak
Jastrychy anhydrytowe pod wpływem włączania i wyłączania ogrzewania podłogowego rozgrzewają się, a następnie chłodzą. Podczas takich zmian temperatury jastrych minimalnie zmienia swoją objętość. Taką "pracę" jastrychu niwelują przyścienne taśmy dylatacyjne. Bez nich jastrych po rozgrzaniu mógłby popękać, dlatego ich precyzyjne wykonanie jest bardzo istotne. Warto zapoznać się z tymi informacjami o zasadach poprawnego dylatowania
Niedokładnie wykonane dylatacje przyscienne - podczas wykonywania wylewki materiał dostanie się za taśmę dylatacyjną. Brak dylatacji w przejściu drzwiowym.
Profesjonalnie wykonane dylatacje brzegowe oraz dylatacja drzwiowa gwarantują bezpieczne i długoterminowe korzystanie z jastrychu grzewczego.
Niepoprawnie rozdzielone dylatacjami pola grzewcze. Dylatacja rozdziela jeden obwód grzewczy na osobne dwa pola.
Prawidłowo wykonany rozdział pól grzewczych. Powierzchnie ogrzewane różnymi obwodami zostały bezpiecznie rozdzielone.
Źle rozplanowana instalacja grzewcza
Rozkład podłogowych rur grzewczych należy dobrze przemyśleć, a następnie precyzyjnie wykonać. Bez tego jastrych nie nagrzeje się równomiernie, a ogrzewanie nie będzie działało optymalnie. Ponadto przy niewystarczającej ilości rur grzewczych wystąpią duże straty energetyczne oraz słaby efekt cieplny, a w niektórych przypadkach dojść może nawet do uszkodzena jastrychu.
Na tak niestarannie i niechlujnie rozplanowanej instalacji grzewczej jastrych będzie się nierównomiernie nagrzewał.
Prawidłowo i równomiernie rozplanowana instalacja grzewcza gwarantuje szybkie rozgrzewanie jastrychu i dobre nagrzewanie pomieszczenia.
Za sprawą niewystarczającej mocy grzejników podłogowych ogrzewanie nie będzie funkcjonowało poprawnie.
Prawidłowo dobrana ilość rur grzewczych gwarantuje optymalne działanie ogrzewania.
Nie zastosowanie się do procedury pierwszego rozgrzania jastrychu
Pominięcie procedury pierwszego rozgrzania jastrychu może skutkować jego popękaniem, lub całkowitym zniszczeniem. Przed pierwszym uruchomieniem ogrzewania podłogowego należy koniecznie zapoznać się z procedurą , która dostępna jest tutaj.